
Lehtovuori 80 veckor
I år, 2025, är det hela 80 år sedan Lehtovuori grundades. Under årtiondenas lopp har vi varit engagerade i att skapa hållbara, trygga och vackert inredda miljöer för olika generationers behov. Vi kommer att fortsätta det arbetet med stolthet och passion i framtiden.
Armas Lehtovuori grundade en metall- och snickeriverkstad år 1945, kallad T:mi A. Lehtovuori. Hans grundidé var var att tillverka hållbara och funktionella produkter för de olika behoven i efterkrigstidens finska hem.
Armas Lehtovuori var en stark entreprenörsperson. Han lade grunden för Lehtovuoris långvariga kundrelationer och starka produkter. Många av våra tidiga produkter är bekanta för olika generationer och vissa är fortfarande i produktion, till exempel Klassikko-bänken.
Klassikko-bänken har producerats av Lehtovuori nästan oförändrad i årtionden. Den klassiska och hållbara bänkmodellen passar alla platser, men den ser särskilt snygg ut på gården till ett flerfamiljshus byggt på 1950- och 60-talen, tonad för att matcha byggnadens fasad.
Till en början tillverkade Lehtovuori småartiklar för hushållsbruk. Senare övergick de till utemöbler för enfamiljshus och sedan till att möblera gårdar till bostadsrättsföreningar. Behovet av cykelställ, tak, dammställ, bord och bänkar växte i takt med att förorter byggdes. Olika klätterställningar, karuseller och rutschkanor började tillverkas för de alltmer populära lekplatserna. Slitstarkt trä och metall användes som material. En stark grund lades för Lehtovuoris produktsortiment på 1970-talet. Under de följande decennierna utvecklades produktdesignen kontinuerligt för att passa tidsandan och praktiska behov.
Lehtovuori är fortfarande ett familjeföretag, som idag leds av familjen Ojasten. Under de senaste tio åren har produktsortimentet även inkluderat kompakta, soldrivna smarta soptunnor, som ger kostnadseffektivitet i avfallshanteringen och avsevärt minskar koldioxidavtrycket. Tekniken är här för att stanna inom stadsmöbler, och Lehtovuoris produkter är i ökande efterfrågan både hemma och utomlands.
Fabriken i Ylöjärvi investerades kraftigt under 2020-talet, vilket kommer att möjliggöra modern och högkvalitativ produktion av stadsmöbler i framtiden. Reklamsloganen ”Styrka är en tillgång” som har sitt ursprung i 1950-talet kan därför fortfarande anammas.